V pátek 12. listopadu jsem si byl vyzvednout na poště očekávanou zásilku – kapesní počítač SmartQ V5-II. Od objednání 26. října uběhlo 17 dní, takže to je myslím slušný výkon od hongkongské, české a ostatních pošt. Balíček přišel naprosto v pořádku, ačkoliv byl zabalený pouze standardním způsobem (polyetylénový obal a pěnová fólie).
Samotné zařízení bylo zabaleno v decentní kartonové krabičce s pěknou grafikou, uvnitř byl jednak samotný SmartQ v papírové vložce, a dále příslušenství v menší krabičce (napájecí zdroj s redukcí pro evropské zásuvky a kabely pro připojení k PC a dalších USB zařízení).
První dojem je velice dobrý. Ke zpracování vlastního přístroje ani příslušenství nemám žádné výhrady. Spíše naopak, například kabel USB – mini USB má asi silikonovou izolaci, takže přes větší tloušťku je ve srovnání s jinými kabely krásně ohebný. Napájecí kabel od síťového adaptéru by mohl být delší než cca 1 metr.
Na těle přístroje jsou napravo připojovací konektory (3,5 mm jack, mini HDMI, USB-OTG a napájení), vespodu slot na SD kartu s víčkem a v těle přístroje uložený teleskopický stylus a nahoře jsou ovládací tlačítka. U levého okraje jsou tlačítka tři (+. menu a -), u pravého jedno (on/off). Pro vyzkoušení jsem použil SD kartu 1 GB, kterou používám pro přehrávání mp3 v autě. Časem pravděpodobně dokoupím 16GB kartu s vyšší přenosovou rychlostí (class 10).
Na vlastní používání jsem byl dost zvědavý. Zatím jsem totiž různými „chytrými“ kapesními zařízeními zcela nedotčený, budu tedy znovu objevovat Ameriku. Takže...vyplouváme! neboli jsem zmáčknul vypínač. Objevila se bootovací obrazovka s výběrem z nainstalovaných operačních systémů (Android a Linux neboli Ubuntu). Po marném tisknutí displaye mi došlo, že touchscreen ještě asi není aktivní a než jsem se zorientoval, jak přepnout, začal se spouštět Android. Koukal jsem jako tele na vrata, protože je všechno jinak, než jsem zvyklý. Po chvíli experimentování jsem byl schopen se v systému aspoň trochu pohybovat, takže spouštím restart a přihlašuji se do Ubuntu. Tedy ono vůbec není poznat, že se jedná o Ubuntu. Desktop obsluhuje "lehké" prostředí LXDE, panel je jeden (horní), u dolního okraje displaye je dock s několika aplikacemi, možnosti konfigurace minimální (tedy alespoň pomocí GUI). Takže většina zkušeností s Mandriva Linuxem a koneckonců i z dřívějšího zkoušení Ubuntu je mi k ničemu. Dokonce ani některé konzolové příkazy, které jsem považoval za základní, nefungují – např. lshw, nebo nabídka stisknutím klávesy TAB. Také si musím zvyknout používat příkaz sudo. Prostě bude potřeba hodně zkoušet a ještě víc googlit. Dobré rady jsou na fóru českého dovozce AComp, další cenné poznatky jsou třeba na smartqv5.com nebo smartqmid.com. Na dokumentaci výrobce kašle. V balení byl přibalen nějaký Quick Start Guide, ovšem mezi rozsypaným čajem jsem byl schopen přečíst pouze několik slov – SmartQ, USB, SD, WiFi. Na stránkách výrobce není skoro nic, dokonce ani informace o tom, že je v prodeji tato novější verze. Někde na webu se mi podařilo stáhnout pouze asi třicetistránkový návod, který stručně popisuje použití základních aplikací, ovšem je pro Smartq 5, což je o dvě generace starší zařízení. Většina je sice platná (ovšem popisovaný SMPlayer je už nahrazený přehrávačem VLC), nejpodstatnější je ale jednořádková informace o vyvolání menu pravého tlačítka myši – prostě stisknout touchscreen a podržet cca 1s. Na to jsem však přišel po chvíli experimentování sám. Druhý podstatný fígl je možnost posunu celých oken při stisknutém prostředním tlačítku přístroje a uchopením kdekoliv uvnitř okna. Je nutné napsat, že představa ovládání systému pouze prsty je zcestná. Stylus dost pomůže, ale připojením myši se ergonomie práce posune o hodně dál. Zatím mi z neznámého důvodu nefunguje nainstalovaný správce balíčků (GDebi) ani jejich instalace z konzole. Odezvy přístroje jsou občas dost pomalé.
Postupně jsem začal pronikat také do tajů Androidu. I když první dojem byl rozpačitý, nacházím v tomto systému čím dál větší zalíbení. Je vidět, že je prostě vyvinutý právě pro takováto kapesní zařízení. A když jsem pochopil, jakou podstatnou roli hrají tři ovládací tlačítka, bylo vyhráno. Rozdílnou funkci mají krátké a dlouhé stisky, menu je navíc kontextové. Vše má ale svou logiku. Na rozdíl od Ubuntu je možné Android celkem jednoduše ovládat prsty. Odezvy na dotyky jsou rychlejší, než v Ubuntu.
Ergonomie přístroje není podle mého názoru příliš dobrá, ale spíš jde o nezvyk. Povrch je poměrně hladký, takže úchop není zrovna nejjistější. Tři nejdůležitější ovládací tlačítka (zejména v Androidu) nejsou tam, kde by je prsty automaticky hledaly. Naopak vypínací tlačítko je umístěné tak, že se dost často podaří aparát krátkým stiskem uspat (tedy v Androidu, protože v Ubuntu se vyvolá pouze ukončovací menu). Vynikající je display – jemný a ostrý (při úhlopříčce 4,3“ má rozlišení 800x480 bodů), s velkým rozsahem intenzity podsvícení. Touchscreen používá rezistivní technologii, je dostatečně citlivý jak při práci se stylusem, tak při ovládání prsty. Bohužel nepodporuje multitouch.
Moje požadavky pro používání přístroje jsou: přístup k wifi sítím, mailový klient, webový prohlížeč (pokud možno s dnes běžnými technologiemi jako flash, javascript atd.),instant messaging (ICQ, Skype), možnost editace běžných formátů souborů, organizér času, možnost přizpůsobení vzhledu a funkčnosti desktopu a instalace dalších aplikací.
Takže to jsou mé dojmy z prvních tří dnů používání. Dál se budu snažit rozchodit další funkce a aplikace, abych dosáhnul splnění mých požadavků.
Žádné komentáře:
Okomentovat