sobota 22. října 2011

Data v oblacích


Vysvětlení pro ještě větší neználky, než jsem já: v angličtině cloud = mrak, oblak, také pojmenování pro technologie, kdy jsou data (i aplikace nebo celé operační systémy) uživatelů uložena na internetových serverech a lze k nim přistupovat odkudkoli – tedy pokud v tom „odkudkoli“ existuje možnost připojení k internetu :-) 

V poslední době se stále častěji diskutuje o „cloudových“ aplikacích. Zatím jsem se těmito technologiemi moc nezabýval – maximálně jsem využil některou webovou úschovnu, pokud jsem potřeboval přenést větší objem dat. To, že by na mém počítači běžel jenom prohlížeč a vše včetně aplikací a dat by bylo někde v ... cloudu (nebo v čoudu?) je pro mě zatím nepředstavitelná. Nicméně musím uznat, že pro některé účely není špatné nějaké osobní webové úložiště mít - pro výměnu souborů, synchronizaci více PC, zálohování, zveřejňování fotoalb atd. Vše samozřejmě s poctivou zálohou doma v šuplíku a bez používání pro citlivá a zneužitelná data.

Nedávno došlo ke dvěma událostem, které mě v tomto směru trochu postrčily kupředu. Tou první byla předdovolenková koupě fotoaparátu FUJI Finepix XP30, který jsem si sice pořídil hlavně kvůli možnosti použití pod vodou, ale jako bonus umí také zaznamenávat GPS data o pořízených snímcích. Druhou bylo nedávné uvolnění Mandriva Linuxu 2011. A jak spolu souvisí? Zjistil jsem, že asi nejoptimálnější využití GPS souřadnic u fotografií je jejich umístění do mapy, což asi nejkomfortněji umí Google se svým úložištěm fotografií Picasa Web Album a aplikací Google Maps. A na druhou stranu při experimentování s Mandrivou 2011 (zatím ve stádiu live bootu z flashky) jsem neodolal a vytvořil jsem si účet pro Mandriva Sync, který dovoluje využívat pro zálohu a synchronizaci 2 GB velké úložiště (bohužel zatím pouze v Mandrivě), tedy obdoba Ubuntu One. V souvislosti s tím jsem se začal zajímat také o DropBox, což je hojně používané úložiště s multiplatformním klientem.

Zatím jsem „cloudový novic“ a rozkoukávám se, ale v nějaké formě asi tuto technologii používat budu – třeba k tomu, aby si prarodiče mohli prohlédnout fotky našich ratolestí. Třeba bude tento příspěvek prvním ze seriálu s touto tématikou, pokud se tedy vyskytne něco, o co bych se s vámi chtěl podělit...

Poznámka: Picasa pro Linux (v. 3.0 beta) tagování podle GPS nepodporuje, ovšem windowsové verze pracují podle zkušeností uživatelů (i mých) pod Wine.

Žádné komentáře:

Okomentovat