pátek 25. března 2011

Chvála ACERu – moje konkrétní zkušenosti


Různá domácí PC používám od jara roku 1995 – tehdy jsem si za cca 29000,- Kč koupil 486-ku DX2 66 MHz s HDD 420 MB, k tomu za asi 5000,- devítijehličkovou tiskárnu. V podstatě jsem za tuto sestavu dal všechny peníze, které mi rodiče našetřili „do začátku“. Nebyla to tak špatná investice. Když jsem na podzim toho roku nastupoval do nového zaměstnání, měl jsem tam co se týká použití a správy PC docela značný náskok.

V zaměstnání jsem v roce 1996 dostal první notebook s procesorem Pentium 66 Mhz – Toshiba Tecra 4900CT (s dockem a monitorem cena asi čtvrt miliónu, t.j. zhruba tehdejší cena dvou felicií!), na který dodnes v dobrém vzpomínám. Později jsem používal další notebooky – většinou vyšší řady Toshiby (Tecra a Portégé), ale třeba i Compaq Armada. Všechny služební NB byly samozřejmě s OS Windows, dodnes kvůli kompatibilitě používáme XP-čka. Doma jsem ale vždy používal stolní (nebo spíš podstolní - minitower) PC. Kromě tehdejší cenové výhodnosti ve srovnání s notebooky jsem oceňoval i snadnou možnost upgradu nebo výměny HW.

V roce 2007 jsme se rozhodli pořídit si přeci jenom notebook také domů, i když jsem tehdy měl relativně nový a výkonný stolní počítač. Souviselo to i se stále intenzivnějším užíváním internetu a potřebou být online téměř nepřetržitě. V obýváku zabíral stolní počítač poměrně dost místa (a přeci jenom byl trochu slyšet) a sedět u PC v pracovně nás doma zase tak nějak „sociálně“ oddělovalo. Protože pro náročnější činnosti (zpracování videa, hry...) jsme mohli používat stolní PC, nebylo potřeba vybírat žádný výkonný stroj. Nepředpokládal jsem ani nějaké větší mobilní nasazení – prostě ho jenom občas sbalit do tašky a rozbalit někde jinde, takže třeba výdrž akumulátoru pro mě rozhodně nebyl rozhodující parametr. Vybíral jsem proto mezi nejjednoduššími typy a nakonec jsem zvolil ACER Extensa 5220 (Intel Celeron 1,73 GHz, 512 MB RAM, GMA X3100, 15,4“ 1280x800 bodů, 80 GB HDD), tehdy stál asi jedenáct tisíc. Patřil k nejlevnějším notebookům na trhu, přitom je slušně vybavený vstupy a výstupy. Jako primární OS používám od začátku Mandriva Linux, zpočátku verze 2008.0, postupně až po současnou 2010.2. Malých změn doznal i hardware – výkonu hodně pomohlo rozšíření RAM na 2 GB a výměna HDD za 7200 otáčkový 320 GB. Nejpoužívanějšími periferiemi jsou myš (samozřejmě, že...), DVB-T dongle Leadtek WinFast, skener Canon LiDE 25, tiskárna HP DeskJet 845C. Jako nejslabší článek se mi jeví display – ani snad ne rozlišením, ale dlouhou odezvou (sledovat třeba můj oblíbený volejbal se na něm nedá, protože při smečích prostě míč zmizí) a ani pozorovací úhly nejsou nic moc. Matný povrch mi nevadí, spíš naopak – neodráží se v něm široké daleké okolí.
Notebook používáme denně – pro přístup k netu, jako přijímač a rekordér digitální TV, video a audio přehrávač, na zpracování dokumentů atd. Když jsme byli doma s malými dětmi, běžel minimálně 15 hodin denně, nyní podle okolností – o víkendu většinou od rána, ve všední dny buď od odpoledne, nebo až večer. Hodin má tedy naběháno opravdu hodně, přehrál už tisíce DVD. Po mechanické stránce se nevyskytly žádné problémy, ale jak jsem už psal, mobilně je používán spíše jenom občas. Při intenzivním provozu je potřeba zhruba jednou za půl roku vyčistit chladič, jinak ventilátor spíná moc často.

Problém se vyskytnul jediný, ještě v záruce - NB přestal bootovat. Objednal jsem tedy opravu na webu centrálního servisu, notebook vyzvedla přepravní služba a za pár dní ho přivezla opravený. Průběh opravy bylo možno sledovat online. V přiloženém protokolu byla závada popsána jako špatný kontakt modulu operační paměti. Paměť jsem už tehdy měl rozšířenou, takže jsem tuto „závadu“ možná způsobil sám. Nicméně opravu servis provedl v rámci záruky, zároveň provedli upgrade BIOSu. Nevím, co dodat – takto má podle mě servis vypadat. Pokud by se tato závada vyskytla mimo záruční dobu, určitě bych ji po chvíli bádání odstranil svépomocí.

Po více než třech letech začal být hlučný ventilátor chlazení. Spíná totiž poměrně často, protože použitý procesor neumí snižovat frekvenci při nízké zátěži. Stav se postupně zhoršoval a myslel jsem, že bude potřeba výměna. Orosilo se mi čelo, když jsem našel nejlevnější ventilátor za cenu těsně pod tisícovku. Naštěstí stačilo promazat ložisko a už je to zase tichošlápek. Vyzvednul bych konstrukční řešení, kdy po demontáži několika šroubků lze demontovat celý spodní kryt a vše je krásně přístupné. Toto jsem ocenil jak při výměně RAM modulů a pevného disku, ale i při čištění chladiče a právě promazání ventilátoru.


Celkově jsem s notebookem ACER Extensa 5220 velmi spokojený. Výkon je pro všechny běžné činnosti postačující, náročnost mnou používaného desktopového prostředí KDE4.x se časem dokonce snižuje. Kupodivu má stále dostatečnou kapacitu i akumulátor – u notebooků Toshiba odcházejí akumulátory do věčných lovišť kolem třetího roku věku.

Paradoxem je, že většina dnešních notebooků s daleko lepšími výkonovými parametry používají displaye s nižším vertikálním rozlišením (1366x768 bodů), což se mi zdá jako dost velký hendikep, protože mých 1280x800 se mi zdá jako minimum pro 15,4“ obrazovku. Až budu vybírat NB příště, pravděpodobně bych uvažoval o 17“ displayi. Na určité značce bych rozhodně netrval, rozhodoval bych se podle momentální nabídky na trhu, ale určitě bych se ACERu nebál. Bohužel můj současný NB funguje tak výborně, že si na nový zatím musím nechat zajít chuť :-)

Acer má v určitých kruzích uživatelů dost špatnou pověst, která možná vyplývá z problematické kvality výrobků v období někdy po přelomu tisíciletí. Nemám k dispozici statistiky závad ani spokojenosti uživatelů, ale já jsem s mým notebookem opravdu velmi spokojený a pro můj způsob užití je naprosto vyhovující. Je potřeba vzít v úvahu i cenu a neporovnávat s vyššími kategoriemi. Na požadavky při používání notebooku je potřeba brát ohled už při jeho výběru. Můj bratr má ACER řady Aspire ještě o nějaký rok déle a také mu dosud dobře slouží (protože ho používá opravdu v bojových podmínkách, objevily se praskliny víka v okolí pantů, které musel vyztužit přelepením). Chápu, že někdo má zkušenosti opačné. Vzhledem k počtu prodaných počítačů s logem ACER je totiž i malé procento nespokojených v absolutních číslech docela početná armáda...

10 komentářů:

  1. Musel jsem rozebrat víko protože jsem lepil také prasklinu na víkuu pantů.
    V pohodě jsem to rozebral a neviděl jsem žádnou složitost, abych to zase dal dohromady.
    Ale ouha!! Teď nevím kam píchnout ten malý konektor od toho slabšího svazku- :lol: viz foto.
    Pls poraďte. Díky moc.
    http://obrazky.volne.eu/out.php/i3675_1.jpg
    http://obrazky.volne.eu/out.php/i3676_2.jpg

    OdpovědětVymazat
  2. Už jsem to vyřešil, svazek není nikam připojený, je to rezerva pro jiný model s webkamerou. (je tedy možné implementovat webkameru? Asi jo)

    OdpovědětVymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  4. Než jsem mohl zareagovat, tak je problém (naštěstí) vyřešen. Vzhledem k délce kabelu opravdu nešlo připojit nic jiného než něco ve víku displaye. Výrobci kvůli zjednodušení logistických nákladů takové fígle dělávají - sice je něco navíc stojí zbytečný kus drátu a konektor, ale nemusí řešit, jaký typ (s/bez webkamery) zrovna jede na lince. Kameru by asi připojit šlo...
    Jinak všeobecná rada: pokud rozebírám něco, u čeho si nejsem jistý v kramflecích, je třeba FOTIT, FOTIT a FOTIT!

    OdpovědětVymazat
  5. Prosím ještě o radu k Acer Extensa 5220. Píšeš, že jsi promazal hlučný větrák. Já jsem ho moc hlučný meměl, ale nechal jsem se zlákat a chtěl jsem ho také promáznout. Jenže jsem nezjistil jak ho rozebrat tak, abych se dostal k ložisku. Dal jsem to raději zase dokupy. Větrák už tak často nespíná, protože jsem vyčistil ten bordel na chladiči, ale zato začal drnčet protože jsem do něj šťoural jak jsem se pokoušel ho demontovat.Z obou stran je samolepa a pod ní by mělo být ložisko, ale neviděl jsem nic co by šlo rozebrat. Vypadá to že je to zalisovaný. Prosím poraď jak ho rozebrat a dostat se k ložisku. Díky moc.

    OdpovědětVymazat
  6. Už jsem na to přišel. Rozebere se kryt skříně větráku a opatrně se stáhne rotor (vysune se osička z ložiska - drží tam jen díky magnetismu. Osičku jsem očistil a namáznul. Stejně ale hlučí víc než dříve.

    OdpovědětVymazat
  7. Přesně tak, vše jde řešit bez násilí a velice jednoduše. Jestli jsi při pokusu o demontáž něco zvojtil, tak máš smůlu (napadá mě snad jedině rozvážení rotoru - neodlomil jsi kousek lopatky, neohnul osičku, neodtrhnul část nálepky...?)

    OdpovědětVymazat
  8. Ne ne, vše je ok...Už je to tichoučké - vyřešila to taková lepkavá vazelína . ne olej!!

    OdpovědětVymazat
  9. Jasně, olej je v tomto případě na nic - taky jsem použil vazelínu.
    Možná napíšu nějaký podrobnější návod, když vidím ty nejasnosti. Původně jsem se chtěl o tomto trochu víc rozepsat, ale zase by ten původní příspěvek byl moc dlouhý.

    OdpovědětVymazat
  10. Už jsem napsal i slíbený návod step-by-step... (včetně fotek)

    OdpovědětVymazat