Operačním sytémem je Android 3.x "Honeycomb", který je optimalizovaný právě pro použití na tabletech. Výrobce přislíbil, že na jaře bude k dispozici i Android 4.x "Ice Cream Sandwich". Firmware je možné automaticky aktualizovat, tablet kontroluje nainstalovanou verzi a v případě potřeby nabídne k instalaci nejnovější z webu výrobce. Ten se snaží a za první čtyři měsíce uvolnil osm verzí firmware - v současnosti poslední je verze 3.2.79 (Honeycomb 3.2.1). První automtická aktualizace proběhla hned po prvním spuštění a připojení na síť a hned mě trochu vyděsila - po stažení firmware a rozběhu aktualizace utilita (Online Firmware Update) prostě spadla. Orosilo se mi čelo, protože problémy při update firmware mohou mít fatální následky, ale po restartu byl proces dokončen a systém byl funkční. Nebyla to náhoda, protože při další aktualizaci se to stalo opět.Posledních několik aktualizací už proběhlo bez problémů.
Se samotným Androidem Honeycomb jsem se setkal poprvé, ale filozofie ovládání je podobná "smartphonovým" verzím 2.x. Při spuštění se zobrazí úvodní uzamčená obrazovka s informacemi o čase, datumu a stavu akumulátoru. Odemkne se posunutím ikony zámku kamkoliv na obvod kruhu, který ji obepíná, a objeví se pracovní plocha. K dispozici je pět virtuálních obrazovek uspořádaných vedle sebe, na které lze umísťovat ikony a widgety. Při dolním okraji obrazovky je lišta, která v levé části obsahuje tři hlavní tlačítka - zpět, domů a menu, případně ještě podle konkrétní aplikace doplněné o tlačítko místní nabídky. Vpravo na liště je potom informační oblast s hodinami, indikátorem nabití a signálu wifi a oznámeními aplikací. Dotykem na tuto oblast se otevře panel s rozšířenými informacemi a dalším dotykem se otevře nabídka nastavení.Oproti např. Samsungu Galaxy Tab je uspořádání nastavení trochu graficky odlišné. Jediná výhrada je, že pro některé poměrně často používané položky (např. zapínání bluetooth nebo GPS) je potřeba zanořit se až do nastavení.
Přístroj je certifikovaný firmou Google a má tedy plný přístup do Android Marketu (nutný je účet u Google). Firma Archos poskytuje i svůj vlastní zdroj softwaru AppsLib. K mým nejoblíbenějším aplikacím se budu věnovat někdy příště, tady zmíním jenom výrobcem předistalované aplikace.
Webový prohlížeč - standardní androidí browser, celkem dobře použitelný a splňující základní požadavky. Flash přehrává po dodatečné instalaci Adobe Flash Playeru.
E-mailový klient - rovněž klasika, zatím mi postačuje (používám POP3 a SMTP).
Kalendář, kontakty, mapy s navigací, Youtube, GMail, Google+, GoogleTalk - opět všeobecně známé cross-platform nástroje od Google, ke kterým není třeba komentář.
Přehrávač videa "Video" - graficky podařený, dobře ovladatelný pomocí gest. Umí dobře pracovat s titulky (výběr kódování, možnost načtení titulků z libovolného souboru). Jestli si dobře vybavuji, měl problém s některými formáty videa.
Přehrávač hudby "Music" - grafické dvojče přehrávače videa. Tablet příliš často jako audiopřehrávač nepoužívám, na to je trochu těžkopádný, takže moc praktických zkušeností nemám.
Picsel Smart Office Suite - balík pro práci se soubory vytvořenými ve formátu kancelářského balíku MS Office a prohlížení souborů pdf, ovšem pouze jako trial 30-denní verze. Lze nahradit jinými aplikacemi.
Angy Birds - profláknutá hra (asi nejúspěšnější pro Android) pro relaxaci.
Files - poměrně slušný správce souborů, umí i připojení síťových disků pomocí SMB. Jde přepnout i do dvouokenního zobrazení.
Galerie - prohlížeč obrázků
Archos Connect, Archos Remote, Archos Online Registration, System monitor - utility pro připojení přes 3g, dálkové ovládání tabletu pomocí jiného zařízení s Androidem, pro online registraci na stránkách výrobce a pro monitorování běžících aplikací.
Je tedy vidět, že tablet je už v základu vybavený softwarem pro všechny běžné způsoby použití. A protože jednou z největších výhod Androidu je obrovská nabídka aplikací, příště se podíváme na některé moje oblíbené...
Žádné komentáře:
Okomentovat