čtvrtek 24. května 2012

Chystám se na "rozvod" s Mandrivou...

Od roku 2007 jsem spokojeným uživatelem linuxu. Pro co nejméně bolestný přechod od Windows jsem si tehdy vybral distribuci Mandriva, používající desktopové prostředí KDE, které v té době bylo nejpodobnější. Přes experimenty s jinými distribucemi (hlavně openSUSE, případně Ubuntu, Fedora, Slax atd.) jsem se k Mandrivě vždy vrátil. Některé verze jsem vynechal, třeba 2009 s nepříliš odladěným přechodem na KDE verze 4. Od verze 2008 Mandrivu používám jako hlavní operační systém. V současnosti mám nainstalovanou verzi 2010.2 a funguje k mojí naprosté spokojenosti. Po překonání počátečních potíží při pronikání do tajů nového systému jsem se časem nadchnul pro otevřenost a konfigurovatelnost operačních systémů na bázi linuxového jádra, kterou komerční operační systémy neposkytují a uživatele hodně omezují.

Distribuce Mandriva je spravována komerční firmou, která se již po několikáté ocitla v těžké situaci. Není mi úplně jasné, jestli jde o finanční problémy, jak už tomu bylo v minulosti, ale spíše se zdá, že tentokrát jde o vnitřní rozpory akcionářů ohledně řízení a strategie firmy. Každopádně jiná filozofie vedení firmy se už projevila při vydání verze 2011, která se vydala jiným směrem, než by většina uživatelů uvítala. Některé změny jsou spíše kosmetické, jiné systémové. Tuto verzi jsem také zkoušel, ale odradila mě už samotná instalační utilita, která je hodně očesaná a pokročilejšímu uživateli neposkytuje takové možnosti nastavení, jaké by potřeboval. Například já jsem zvyklý vždy při uvolnění nové verze provést aktualizaci pomocí instalačního DVD, která zachovává všechna nastavení, uživatelská data i nestandardně nainstalované aplikace. Prostě po aktualizaci je systém ve stejném stavu jako před ní. Tuto možnost však Mandriva 2011 neposkytuje...

Rozčarování v komunitě je opravdu veliké. Naštěstí se pohybujeme ve světě svobodného software, takže je vždy na výběr. Protože se směrem vývoje nesouhlasila ani část zaměstnanců mateřské firmy Mandriva S.A., tito opustili firmu a vytvořili novou distribuci Mageia. Ta navazuje na původní trendy distribuce Mandriva a dále je rozvíjí. Byla založena nekomerční společnost, která společně s komunitou zaštiťuje vývoj nové distribuce. Prvním výsledkem byla Mageia 1, která rozhodně nezklamala očekávání a byla volbou mnoha uživatelů. I velká část české komunity v čele s Peťošem Šafaříkem se pomalu od Mandrivy odvrací a přechází k jiným distribucím, z velké části právě k Magei.

Ačkoliv jsem se starší verzí mandrivy spokojen, chystám se přeinstalovat notebook přávě systémem Mageia, a to i s ohledem na další podporu, novější verze aplikací a rozšířenou funkčnost. I když linux nemá problémy se správou a provozem mnoha paralelně nainstalovaných aplikací, systém mi za roky provozu nabobtnal i kvůli zkušebně instalovaným aplikacím nebo ručním instalacím z tar-archivů, takže systémový oddíl je už téměř zaplněný. Jednou za čas není generální úklid na škodu :-) Na jednom diskovém oddíle mám zkušebně Mageiu nainstalovanou už od verze 1 a následně i betaverze Mageii 2 a zdá se, že používání by mělo být bezproblémové. Právě byla na servery uploadována Mageia 2, takže nadchází správný okamžik na přechod. Možná ještě počkám na první reakce, případně na první balíčky aktualizací. Podle vytížení serverů je zájem uživatelů velký.

Od přechodu očekávám dobrou podporu harware, perpektivitu dalšího vývoje, stabilitu a komunitní podporu. V některém z příštích příspěvků se určitě podělím o zkušenosti...

Žádné komentáře:

Okomentovat